فواید نوشتن طرح کسب و کار برای استارتاپ ها چیست ؟

ایده یک کسب و کار به ذهنتان می‌آید، یک کاغذ برمی‌دارید و روش‌های تحقق آن ایده را رویش می‌نویسید. همان کاغذ هم یک طرح کسب و کار خیلی ساده است. طرح کسب و کار در واقع سندی است که حاوی اهداف مالی و عملیاتی یک کسب و کار و برنامه و بودجه دقیق برای تحقق آنهاست.

۱- طرح کسب و کار سبب تمرکز بر استراتژی

بسیار دشوار است که از طریق کارهای روزانه تکراری و وقفه‌ها  بین آن بتوانیم بر استراتژی متمرکز بمانیم. از یک طرح کسب و کار برای خلاصه نمودن نکات اصلی استراتژی خود استفاده نمایید . طرح کسب و کار به‌نوعی وسیله‌ای برای یادآوری است.

۲- اهداف کسب‌وکارتان روشن و واضح می‌گردد.

با نوشتن طرح کسب و کار دارای برنامه‌ای هستید که برای مدیریت اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیری از آن استفاده می‌شود مانند تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت، فروش، حاشیه  سود یا راه‌اندازی محصولات جدید . با نوشتن طرح کسب و کار در اصل ، اهداف دستیابی به موفقیت را به صورت عینی مشخص نموده‌اید

۳- تخمین‌های علمی بسیار بهتر هستند

در برنامه خود برای اصلاح تخمین‌های علمی استفاده نمایید ( تخمین بر اساس تحلیل علمی اطلاعات ) در مورد چیزهایی مانند بازار بالقوه، فروش، هزینه فروش و فرآیندهای کسب‌وکار.

۴- اولویت‌ها همواره خاطر نشان می‌شود

علاوه بر استراتژی، اولویت‌های دیگر در بین عوامل کسب‌وکار شما وجود دارد مانند رشد، مدیریت و سلامت مالی.

۵- درک روابط متقابل

از طرح کسب و کار برای رصد و مقایسه آنچه برنامه‌ریزی شده و آنچه رخ داده است ، استفاده نمایید. به‌عنوان مثال، اگر شما مجبور به معرفی یک محصول به بازار قبل از آزمودن محصول و نظرسنجی از مشتری شوید، بنابراین بر اساس طرح کسب و کار این معرفی محصول ، پیش از موعد برنامه‌ریزی شده ، انجام شده است. پس طرح کسب و کار شما عملا هیچ ارزشی ندارد.

۶- نقاط کلیدی تعیین شده ، شما را در مسیر مدنظر نگه می‌دارد.

از طرح کسب و کار برای تعیین تاریخ و مهلت انجام یک کار استفاده کنید. تاریخ و عملی که باید تا آن تاریخ باید انجام شود همان نقاط کلیدی هستند. این حتی برای کسب‌وکار یک نفره ارزشمند و کاربردی است.

۷- تعیین مسئول انجام کارها

طرح کسب و کار یک برنامه ایده‌آل برای تعیین این است که چه کسی باید چه مسئولیتی را بر عهده داشته باشد. هر کار مهمی باید یک نفر مسئول داشته باشد.

۸- رصد اعضای تیم مدیریت و نتایج حاصله به راحتی قابل‌ردیابی است

بررسی دقیق اعضای تیم ، مورد تأیید اکثر مدیران است اما تعداد زیادی هم اعتراف می‌کنند که از بررسی دائم نیروی انسانی متنفر هستند و یا راهکار آن اصلا نمی‌دانند. طرح کسب و کار یک چهارچوب بسیار عالی برای نوشتن مطالب و پیگیری شکاف بین انتظارات و نتایج حاصله است.

۹- برنامه‌ریزی و مدیریت جریان نقدی را بهبود می‌دهد

هیچ کسب‌وکاری استطاعت عدم مدیریت صحیح منابع مالی در بلندمدت را ندارد. سود همان پول نقد نیست. یک طرح کسب و کار باید بر اساس فکر واقع‌بینانه و بر اساس اعداد واقعی در خصوص فروش، هزینه‌ها و دارایی‌هایی خواهد بود. این پول باید صرف خرید و بدهی‌ها گردد.

۱۰- اصلاحات کسب‌وکار برای جلوگیری از ضرر.

داشتن یک طرح کسب و کار به شما امکان می‌دهد که در مورد کسب‌وکار فعال و واکنش‌پذیر باشد. منتظر نمانید تا اتفاقی بیافتد باید برنامه‌ریزی داشته باشید. باید نتایج ردیابی و ایجاد اصلاحات در طی دوره دائما رخ دهد. یک طرح تجاری پیش‌بینی آینده را در پی دارد ، می‌توان گفت که یک افسانه است. در عوض، انتظارات را برآورده می‌کند و پیش‌فرض‌ها را ایجاد می‌کند تا شما بتوانید با اصلاح امور، آینده را مدیریت کنید.

 


نظرات و سوالات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *