چهار گرایش فناوری که جهان ما را در ۲۰۱۸ عوض خواهند کرد

 

چهار گرایش فناوری که جهان ما را در ۲۰۱۸ عوض خواهند کرد

پیش بینی کردن آینده, طالب جسارت است و در نتیجه با بیش از یک “ترابایت” تردید رودرو خواهد شد. در سال های گذشته برخی از این بینی های آینده من درست از آب در آمده است, برای مثال در ۲۰۱۱ و تاثیر مستقیم شبکه های اجتماعی بر انتخابات ریاست جمهوری. اما برخی دیگر از این دست پیش بینی ها و محقق شدن آنها یک دهه به طول انجامید. سال ۱۹۹۲ بود که می دیدم روزی را که, این اختراع جدید به نام اینترنت, استودیو های هالیوود را به سوی ادغام با شرکت های تلکام سوق خواهد داد.

در این سال ها, من یاد گرفتم که بهترین راه برای پیش بینی آینده, نشست و برخاست با آدم هایی است که آن را خلق می کنند. وقتی که با یکی از مهمترین شرکت های مشاوره ای ( Deloitte) کار بکنی و نوآوران پیشرو در فناوری مشتری هایت باشند, شناخت گرایشاتی که مهمترین تاثیر را خواهند داشت, آسان خواهد بود.

۱: IoT تبدیل می شود به BIoT

بزرگترین اشتباه اغلب پیشگوهای مدرن, دست کم گرفتن پتانسیل رشد سریع در جهان بیش از همیشه متصل ما است. صنعت اتومبیل سازی کمی طول کشید تا با زمانه یکی شود چون مشتریان خواستار آن محصول, باید صبر می کردند که جاده ها و پمپ بنزین ها ساخته شوند.

اما نوآوری های درهم گسیخته جهان امروز ما برای دستگاه های قابل حمل متکی است به زیر ساختارهای موجود فعلی, تا شرکت ها فقط چند کلیک با میلیاردها مشتری فاصله داشته باشند. یکی از این نوآوری ها اینترنت اشیا (IoT) است, که شامل اضافه کردن حس گرهای هوشمند به دستگاه های متصل به هم است تا کاربران بتوانند, برای مثال, از دستیار دیجیتالی Alexa شرکت آمازون بخواهند چراغ ها را خاموش کند یا یک پیتزا سفارش دهد.

اما بلاک چین, یکی از تکنولوژی های اصولی برای پول های رمزنگاری شده (cryptocurrency) مانند بیت کوین, می تواند دستگاه های IoT را سودمند تر هم بکند. بلاک چین در میان صد ها و یا هزاران کامپیوتر ثبت دیجیتالی می شود و احتمال خطر هک شدن را به شدت کاهش می دهد.

ترکیب IoT با بلاک چین یا به اختصار BIoT , می تواند راه گشای دسته بزرگی از خدمات و تجارت های جدید باشد. برای مثال, BIoT می تواند مسیر انتقال مواد دارویی را ردگیری کند و یا شهرهای هوشمندی خلق شود که با سیستم های گرمایشی کنترل شده مصرف انرژی بهینه تر باشد. و یا چراغ های راهنمایی, ترافیک ساعات شلوغ را بهتر مدیریت کنند.

در ۲۰۱۸ کمپانی ها شروع خواهند کرد به استفاده از API (application programming interface) ها و نرم افزارهایی که, پایگاه داده و خدمات کامپیوتری مختلفی را به هم متصل کند. با ترکیب BIoT , دریافت داده از حسگرهای داخل یک انبار کالا, به آسانی دسترسی به یک وب سایت روی تلفن های همراه خواهد بود. وقتی که تولید کننده گان, خرده فروشان, و شرکت های حمل و نقل به صورت لحظه ای بتوانند به داده های حاصل از حسگر های نصب شده در کالا ها و کامیون ها و کشتی ها یشان دسترسی داشته باشند, آنوقت همه بخش های زنجیره پخش, از بینش های جدیدی سود خواهند برد که پیش از این ممکن نبود. به لطف BIoT شرکت ها و مشتری ها می توانند مطمئن باشند که با ارزش ترین داده هایشان هک نخواهد شد.

 

۲: رنسانس فناوری مالی

در حالی که بیت کوین و بلاک چین در صدر اخبار ۲۰۱۷ قرار داشت, پرداخت های انجام شده در دستگاه های قابل حمل, اساس و بنیان بازارهای مالی را تغییر داد. در کشور چین, حجم مبادلات موبایل به بیش از پنج تریلیون دلار در سال رسیده است.

در ۲۰۱۸, نیم نگاهی داشته باشید به تکنیک های بیو متریک مانند شناسایی چهره, صدا, اثر انگشت… و این که چگونه به سریعتر شدن روند خرید کمک خواهند کرد و دیگر نیازی هم به کشیدن کارت اعتباری نخواهید داشت. شما قادر خواهید بود, اثبات هویت خود برای یک بازرگان دیگر را با اسکن کردن چشمتان روی تلفن هوشمند خود انجام دهید, کاری که (Retinal payment) یا “پرداخت با شبکیه چشم” نام دارد. یک آینده نگر جسور حتی می تواند پیش بینی کند که برخی از خرده فروشان مهم, واحد پول رمزنگاری شده خودشان را در سال آینده تولید کنند.

فناوری مالی هم در سال ۲۰۱۸ حامی بهتری برای محیط زیست خواهد بود. اکنون که ارزش ارزهای رمزنگاری شده به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار رسیده است, تضمین مالی کافی برای سرمایه گذاری در حوزه کامپیوتر کوانتوم فراهم است. کامپیوتر کوانتوم با به کار گیری رفتار انرژی در سطح زیر اتمی, ما را قادر خواهد ساخت تا اعمال محاسباتی را میلیاردها بار سریعتر از ریز پردازنده های فعلی انجام دهیم.

بر اساس تخمین فعلی, برق مصرفی برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین بیش از مصرف سالانه ۱۵۹ کشور است. با توجه به افزایش تولیدگاز دی اکسید کربن, کامپیوتر های کوانتوم پتانسیل خوبی خواهند داشت برای کاهش ۲۸ ترا وات ساعت برق مصرفی تولید بیت کوین.

اکنون تحلیلگران پیش بینی می کنند که بانک ها در دوسال آینده بیش از یک میلیارد دلار از راه ارزهای رمز نگاری شده بر پایه بلاک چین به طور سالیانه استخراج کنند, و در همان حال که سازمان های مالی سنتی, با ارزهای رمزی و دیگر دارایی های دیجیتال, رفتار و رویه ای مشابه دیگر ارز های بی پشتوانه در پیش می گیرند, سیستم های پرداختی, پروسه وام دهی و ابزارهای اعتباری کارآمد تر خواهند شد. حمایت از محیط زیست با مصرف کمتر انرژی برای تولید بیت کوین, جهانی سبز تر و پر درآمد تر برای ما به ارمغان خواهد داشت.

۳: واقعیت افزوده همه گیر خواهد شد

ده سال پیش که گوشی های هوشمند وجود نداشتند, روزی پنج ساعت خیره شدن به یک صفحه تلفن همراه, از دید مردم آنوقت دیوانه وار به نظر می رسید. در ۲۰۱۸, گردن های خم شده ما, دوباره به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

بازی Pokemon Go یک موج بزرگ میلیارد دلاری از تقاظا را, در بازار دستگاه های سرگرمی واقعیت افزوده (Augmented reality) شروع کرده است و برند های بزرگ به این بازار چشم دوخته اند. به لطف عرضه شدن نمونه های ارزان قیمت از عینکهای واقعیت افزوده, گوشی های ما در جیبمان باقی می ماند و صفحه نمایش (HUD) این عینک ها, تجربه ما از بازی کردن, خرید کردن و حتی کار کردنمان را بهبود می بخشند.

صفحه نمایش این عینک ها که امروزه آن را Instrument Gauge , یا همان ابزار سنج می نامیم که نمونه دیگر آن در جت های جنگنده, در نقاب کلاه یا شیشه هواپیما نصب می شود, به شکل استاندارد متداول در همه عینک های آینده تبدیل خواهد شد. تصور کنید در یک کشور خارجی قدم می زنید و عینک مدرن شما, تابلو های مغازه ها را برایتان ترجمه می کند.

واقعیت افزوده یا همان AR , تجربه ما از خرید کردن در داخل یک مغازه را کاملا مطابق میلمان می سازد. مغازه ای را در نظر بگیرید با مانکن هایی که لباس های آن دقیقا اندازه بدن خریدار است, و با کالای مجازی موجود, بیشتر از هر سایت آنلاین رقیب. بازرگانان با تجربه جدیدی از AR که به همراه محصولاتشان ارائه خواهند داد, ما را قادر می سازند فقط با نگاه کردن به یک محصول روی قفسه, ویدیویی نمایشی از آن محصول را ببینیم و یا در راهروی فروشگاه, یک شخصیت سلبریتی ظاهر شود و خرید آن محصول را به شما پیشنهاد کند.

فروشگاه های مجازی از نوع pop-up می توانند در هر مکان نصب شوند تا در هر منطقه پر جمعیت ظاهر شود. (یک استادیوم, گوشه یک خیابان شلوع, و یا حتی مترو). این فروشگاه های بی آجر و سیمان, فرصت های جدیدی برای بازرگانان خواهد بود تا بتوانند برایمان در هر مکانی با دسترسی به پهنای باند, تجربه جذابی از خرید کردن ایجاد کنند.

Li-Fi , نوعی ارتباط بیسیم جدید است که می تواند ۱۰۰ برابر سریعتر از Wi-Fi داده ها را انتقال دهد. به کمک AR و Li-Fi مصرف کننده گان خواهند توانست اشیا مجازی را با کیفیت بالایی را در فروشگاه ها مشاهده کنند.

آینده نزدیکی را می توان دید که فقط با یک حرکت دست, فروشنده مجازی در نمایشگاه خودرو, مدل و رنگ خودرو را برایتان عوض خواهد کرد. ترکیب اشیا واقعی و مجازی می تواند تجربه ما از همه فعالیت های بیرون از خانه را بهتر کند. استادیوم های ورزشی در قرن بیست و یکم, وارد صفحه نمایش عینک های AR خواهد شد. شما می توانید یک بازی فوتبال زنده را در استادیوم تماشا کنید, در حالی که عینک AR شما, اطلاعات خاصی در مورد بازیکن مورد علاقه تان که پا به توپ است را روی HUD عینکتان نمایش می دهد. اگر ورزش را از خانه دنبال می کنید, AR این پتانسیل را خواهد داشت تا هیجان تماشای یک مسابقه بوکس در اتاق نشینمن را تجربه کنید. اما مهمتر از همه چیز, وعده واقعی AR برای مردم, در دسترس قرار گرفتن داده ها, بدون نیاز به درخواست زبانی خواهد بود.

 

برای بسیاری, سال ۲۰۱۸, سال شروع به زندگی کردن یک زندگی “افزوده” خواهد بود.

۴: سال ۲۰۱۸ , سال روبات ها (Bots)

همه ما به استفاده از بات های سخن گو عادت کرده ایم, مانند وقت هایی که بلیط هواپیما رزرو می کنیم و یا از موجودی حساب بانکی خود خود مطلع می شویم. اما استفاده از بات هایی با زبان طبیعی به شکل فعلی آن و مانند یک “مامور خدمات رسانی به مشتری” از نوع اتوماتیک, در آینده ای نزدیک گسترش خواهد یافت و جزئی از روال زندگی ما خواهد شد.

بات های خانگی خواهند توانست, کارهایی پیچیده تر از فقط درخواست جواب دادن و یا یادآوری زمان قرص هایمان را برایمان انجام دهند. شاید حتی احساس کنید که یک دون کیشوت هستید و بات های موبایل مثل سانچو پانزا, خادمان همیشه حاضر در کنارتان هستند.

یک بات را تصور کنید که در گوشتان زمزمه می کند: “این خرید را انجام نده, و الا از حد Credit خود فراتر می روی” و یا ” از اعتبار بلیط پارکوتر شما فقط دو دقیقه باقی مانده”. بات ها در مراقبت فرزندانمان به ما کمک خواهند کرد, مشاوران مالی ما می توانند باشند, و یک همراه همیشه حاضر از سوی برند های مورد اعتمادتان خواهند بود. در حالی که تلفن هایمان برای خودشان جایی را در جیب هایمان گرفته اند, در سال ۲۰۱۸, کمپانی ها پول و وقت بیشتری را صرف تولید چت بات ها خواهند کرد تا خدمات بهتری را به مشتریانشان ارائه دهند.

همیشه احتمال دارد که آینده تصویر پیش بینی نشده ای را رونمایی کند

این چهار پیش بینی, هر چقدر هم که من باور داشته باشم به جا و به موقع آن را انجام داده باشم, اما روند و پروسه پیشرفت می تواند تحت تاثیر مشکلات و عوامل کند کننده مختلفی قرار گیرد. مواردی مانند امنیت سایبری, قوانین دولتی, ومهمتر از همه توانایی مصرف کننده گان در قبول کردن و وفق دادن خود با تغییر. در این دوران از نوآوری بی حد و مرز, فقط از یک چیز می توان ۱۰۰% مطمئن بود, آینده بسیار متفاوت از امروز خواهد بود.

منبع: Fortune.com


نظرات و سوالات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *