ارائه خدمات به دانش‌بنیان‌ها و خلاق‌ها به صورت آنلاین

شبکه فناوری و نوآوری ایران زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک فناوری پردیس است. وظیفه اصلی این نهاد بهم‌رسانی، شبکه‌سازی و هم‌افزایی میان بازیگران و عناصر زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور است. حال این شبکه، پلتفرمی بر بستر فضای مجازی ایجاد کرده تا استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای نوپا، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق آسان‌تر از خدمات آن استفاده کنند. این شبکه در حال حاضر تحت وب است و نسخه موبایلی آن برای اندروید به زودی عرضه می‌شود.

از حمایت‌های مادی و معنوی تا طرح‌ صدف و تیکاف

اکثر حمایت‌های مادی و معنوی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ارائه می‌دهد، در این پلتفرم بارگذاری شده است. حمایت‌های مادی از طریق کیف پول انجام می‌شود و بخش ویژه‌ای نیز به حمایت‌های معنوی مانند سربازی اختصاص داده شده است. در این قسمت افراد می‌توانند درخواست ادامه فعالیت به عنوان سرباز امریه یا سرباز فناور را بدهند. سرباز امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فعالیت می‌کند و سرباز فناور نیز با انجام بخشی از پروژه و ارائه آن کسری خدمت می‌گیرد. این خدمات با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد کل نیروهای مسلح و از طریق این درگاه ارائه می‌شود.

به گفته مرتضی مقامی، کارشناس این پلتفرم مجازی؛ بخش دیگری از این پلتفرم به طرح‌های توانمندسازی «صدف» و «تیکاف» اختصاص داده شده است. هدف طرح صدف توانمندسازی دانشجویان به ویژه دانشجویان سال آخر و فارغ‌التحصیلان است. طرح تیکاف نیز با هدف توانمندسازی کارآفرینان، رشد و شکوفایی ایده‌ها و تسهیل مسیر تجاری‌سازی ارائه می‌شود. افراد می‌توانند به این پلتفرم مراجعه کرده و در این دوره‌ها ثبت‌نام کنند تا از حمایت‌ها و خدمات آن بهره‌مند شوند.

مارکت پلیس ویژه دانش‌بنیان‌ها و خلاق‌ها

مارکت پلیس امکان خرید از تأمین‌کننده‌های متفاوت را برای کاربر فراهم می‌کند. در این بستر چند فروشنده دور هم جمع می‌شوند و محصولات و خدمات خود را به فروش می‌رسانند. در شبکه فناوری و نوآوری ایران نیز مارکت پلیس‌هایی وجود دارد که محصولات و خدمات خود را با تخفیف ویژه‌ای به اعضای شبکه ارائه می‌دهد. بدین ترتیب اعضا می‌توانند ابزار و وسایل مورد نیاز کسب‌وکار خود را با قیمت مناسبی از این پلتفرم تهیه کنند.

مقامی می‌گوید؛ این شبکه شرکای استراتژیک نیز دارد که با توجه به نیاز اعضا به پلتفرم اضافه می‌شوند. برای مثال برخی از کسب‌وکارها نیاز به اطلاع‌رسانی از زمان و نحوه برگزاری رویدادهای حوزه تخصصی خود داشتند، برای رفع این مشکل قابلیت «ایونت باکس» یا «جعبه رویداد» به پلتفرم اضافه شد. بدین ترتیب کاربر پس از انتخاب حوزه تخصصی خود می‌تواند تمام رویدادهای آتی و برنامه‌ریزی شده را مشاهده کند.

مشکلات ریاضیاتی استارت‌آپ‌ها حل می‌شود!

برخی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا در حوزه حسابداری تجربه زیادی ندارند و معمولاً دچار مشکلاتی در این زمینه می‌شوند. بدین ترتیب مجبورند هزینه زیادی را صرف کمک گرفتن از یک متخصص کنند، برای حل این چالش یک شرکت تخصصی در حوزه حسابداری به شبکه فناوری و نوآوری اضافه شد تا اعضا بتوانند از خدمات آن استفاده کنند. این سرویس‌ها به صورت ابری ارائه می‌شود و نیازی به سرور ندارد، بنابراین شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق نیازی به صرف هزینه‌های هنگفت برای خرید سرور نیز ندارند. شرکای استراتژیک با توجه به نیاز اعضای شبکه به این پلتفرم می‌چسبند و فعالیت می‌کنند.

بازارهای فناوری اطلاعات؛ محلی برای رفع نیاز کسب‌وکارها

بخش دیگری از این پلتفرم به بازارهای فناوری اطلاعات، خدمات توسعه کسب‌وکار و تأمین مالی اختصاص یافته است. این بخش با هدف رفع انواع نیازهای کسب‌وکارهای نوپا ایجاد شده است. در بازار فناوری اطلاعات انواع خدمات مرتبط به امنیت اطلاعات، توسعه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه می‌شود. بازار خدمات توسعه کسب‌وکار مختص سرویس‌هایی چون بازاریابی، تبلیغات، مالکیت فکری، امور گمرکی، بازرگانی و آموزشی است. کسب‌وکارها می‌توانند برای نوشتن بیزنس پلن (برنامه تجاری) در حوزه تخصصی از مشاوران این بازار کمک بگیرند تا کسب‌وکار خود را توسعه دهند. در بازار تأمین مالی اطلاعات جامعی از شرایط صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد، بدین ترتیب اعضا در صورت نیاز به سرمایه‌گذاری، گرفتن وام و درخواست ضمانت‌نامه به این بخش مراجعه کرده و شرایط صندوق‌های مختلف را بررسی می‌کنند. در مرحله بعدی کاربر درخواست خود از صندوق مورد نظر را ثبت می‌کند، صندوق نیز پاسخ خود را از طریق این پلتفرم به اطلاع کاربر می‌رساند.

  • برچسب ها:

ارسال نظر