طراحی و تولید ونتیلاتور صدرصد بومی در شرکت دانش‌بنیان ایرانی

شرکت تجهیزسازان امید سبز، عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به ۱۰۰ درصد دانش بومی طراحی و تولید ونتیلاتور دست یافت.

گفتنی است این شرکت در تولید ونتیلاتور پرتابل، ونتیلاتور ICU، دستگاه حذف نویز، متر هوشمند و دستگاه ترکیب کننده نیز موفق عمل کرده است.
معین بهمن؛ مدیرعامل شرکت تجهیزسازان امید سبز از جریان شکل گیری شرکت یاد کرد و گفت: “هسته اصلی شرکت تجهیزسازان امید سبز، توسط چند دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران شکل گرفت و سپس تیم فروش، سرمایه گذاران و … نیز به این هسته پیوستند. محصولات اصلی این شرکت در دسته مهندسی پزشکی و تجهیزات پزشکی قرار می‌گیرد. ”وی در ادامه بیان داشت:” هسته اصلی شرکت، فعالیت خود را به صورت غیر رسمی و با تولید دستگاه ونتیلاتور پرتابل در سال ۹۱ شروع کرد و در سال ۹۵ نیز به دانش بومی طراحی و تولید ونتیلاتور پروتابل دست یافتند. این دستگاه طی قراردادی با سازمان ایمیدرو؛ سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران جهت کار در معادن زغال سنگ مورد استفاده قرار گرفت و توانست بر تحریم دستگاه تنفس مصنوعی شرکت MSA آمریکا غلبه کند. ”

معین بهمن افزود:” با شیوع کرونا در اسفند ۹۸، این شرکت طراحی و ساخت ونتیلاتور ICU را هدف خود قرار داد. در مردادماه ۹۹، شرکت موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه دستگاه ونتیلاتور ICU با تمام مد‌های فشاری و جمعی شد. ”

وی در تکمیل گفته‌های خود بیان کرد:” تنفس انسان از ۴ فاز تشکیل شده است: فاز دم، انتهای فاز دم، فاز بازدم و انتهای فاز بازدم. مد‌های فشاری سیکل دم را با توجه به فشار ورودی به ریه کنترل و به انتها می‌رسانند. سیکل دم ادامه می‌یابد تا فشار ریه را به فشار از پیش تعیین شده توسط پزشک برسانند. این فشار معمولا از ۵ میلی بار تا حدود ۵۰-۶۰ میلی بار است. ونتیلاتور‌های فشاری باید دارای مکانیزمی باشند که به هردلیلی اگر فشار از ۱۲۵ میلی بار عبور کرد، فشار تخلیه شود تا به ریه فرد آسیب نرسد. در مد‌های جمعی نیز ونتیلاتور فاز دم را آنقدر ادامه میدهد که حجم ریه به حجم از پیش تعیین شده توسط پزشک برسد. در هر دو مد، فاز بازدم به صورت passive و توسط خود بیمار انجام می‌شود.

مهندس بهمن داشتن PEEP یا همان فشار مثبت انتهای بازدمی را از ویژگی‌های ونتیلاتور ICU دانست و تاکید کرد:” این ویژگی، فاز بازدم فرد را مانیتور می‌کند و اجازه نمیدهد فشار انتهای فاز بازدم از یک حد پایین‌تر رود. این امر مانع از collapse ریوی می‌شود و اجازه نمی‌دهد دیواره‌های ریه به یکدیگر بچسبند. ”

بهمن با تاکید بر بومی بودن صد درصدی این دستگاه بیان کرد: ” محصولات در رسته تنفسی شامل چند سطح است. یک ونتیلاتور دارای سطوح پنوماتیک، الکترونیک و نرم افزار است. شرکت تجهیزسازان امیدسبز موفق به بومی سازی تمامی این سطوح شده است و با استفاده از قطعات موجود، اقدام به طراحی و تولید محصول نموده است. ”

وی در تشریح مسئله بومی سازی بیان کرد:” طراحی و ساخت کلیه قسمت‌های پنوماتیک یکی از مهمترین قسمت‌ها مرتبط با ترکیب اکسیژن است، طراحی و ساخت کلیه برد‌ها در قسمت الکترونیک، برنامه نویسی نرم افزار در سه بخش لایه سطح بالا، لایه سطح میانی و لایه پایین و حتی طراحی و ساخت قاب دستگاه همگی توسط شرکت تجهیزسازان امید سبز انجام گرفته است. ”

وی در ادامه تاکید کرد این دستگاه مراحل اخذ مجوز از وزارت بهداشت را طی می‌کند افزود:” شرکت از طریق در اختیار گرفتن سالن تولید ۲۵۰ متری از سمت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در جهت تولید انبوه این محصول گام برداشته است. ”

مهندس بهمن به دستگاه حذف نویز اشاره کرد و گفت:” این دستگاه در ورودی اتاق عمل، سالن کنفرانس و بیمارستان‌ها نصب می‌شود و صدا‌های ناخواسته، نویز‌ها و صدای محیط را حذف می‌کند. ”

بهمن از تولید دستگاه ترکیب کننده نیز یاد کرد و افزود:” در این دستگاه، دو گاز متفاوت با نسبت‌های معین ترکیب می‌شوند. این دستگاه در اتاق عمل جهت ترکیب گاز‌های بیهوشی و یا در ونتیلاتور جهت ترکیب اکسیژن و هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نمونه داخلی حدود ۵/۱ قیمت نمونه خارجی را دارد. “

منبع: روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران 

  • برچسب ها:

ارسال نظر