۱۰ زوج کارآفرین و موفق در دنیای کسب و کار

۱. پن شی و ژانگ شین، موسس شرکت SOHO China

این زوج کارآفرین سرمایه‌ای بالغ بر ۳/۴ میلیارد دلار در اخیتار دارند و صاحب دو فرزند هستند. آن‌ها پس از ازدواج، و در سال ۱۹۹۵، شرکت توسعه مسکن هونگوشی را تاسیس کردند که امروزه با نام سوهو چاینا (Soho China) شناخته می‌شود. پن شی، مدیر این شرکت، ابتدا یک سرمایه‌گذار مسکن بود و مدیرعامل شرکت یعنی ژانگ شین، یک کارگر ساده و کم‌درآمد بود که به‌عنوان سرمایه‌گذار بانکی، مشغول کار بود. اما امروزه این زوج، به‌عنوان یک زوج موفق در کسب‌وکار، شناخته می‌شوند.

شرکت Soho China در زمینه توسعه ساختمان‌های تجاری در شانگهای و پکن فعالیت دارد که در سال ۲۰۰۷، سرمایه‌گذاری ۱/۹ میلیارد دلاری در هونگ کونگ داشت. به‌گفته ژانگ شین، او و همسرش یک زوج میلیاردر خودساخته هستند. آن‌ها فرزند خانواده خاص و پولداری نبودند ، هیچ دوست قدرتمند و بانفوذی نداشتند و البته، زوج چندان اجتماعی هم نیستند.

 

۲. دوریس و دان فیشر، موسس شرکت Gap

دونالد و دوریس فیشر، اولین مغازه Gap را در سال ۱۹۶۹ تاسیس کردند. این اتفاق زمانی افتاد که دونالد دنبال یک شلوار جین بود که به‌اندازه کافی بلند و مناسب قد او باشد. متاسفانه اکثر مغازه‌ها، چیزی که او می‌خواست را نداشتند. در شروع فعالیت، Gap شلوارهای جین Levi و دیسک‌های موسیقی، می فروخت و قرار بود نام آن، Pants and Discs باشد. تا این‌که دوریس، نام GAP به ذهنش رسید و این نام را با الهام از Generation Gap گرفت.

تا سال ۲۰۰۴، فروش گپ به ۱۶/۲۷ میلیارد دلار رسید و با این‌که بعضی از بخش‌های شرکت گپ با یک‌سری مشکلات برخورد کرد؛ اما این کسب‌وکار به موفقیت خود ادامه داد. امروزه تجارت زوج فیشر، ارزشی بالغ بر ۱۰/۲ میلیارد دلار دارد. دونالد فیشر قبل از مرگ خود، در سال ۲۰۰۹ و در سن ۸۱ سالگی، اعلام کرد؛ از این‌که توانسته تاثیر مثبتی در دنیای کسب‌وکار بگذارد، بسیار خوشحال است.

 

۳. تام و جودی لاو، موسس شرکت Travel Stops & Country Stores

۵۵ سال از ازدواج تام و جودی می‌گذرد و ارزش دارایی آن‌ها روی‌هم۷ به بیش‌از ۷/۳ میلیارد دلار می‌رسد. آن‌ها این موفقیت را مدیون کسب‌وکار خود به‌نام Love’s Travel Stops & Country Stores هستند. در سال ۱۹۶۴، آن‌ها از پدر جودی، ۵ هزار دلار وام گرفتند تا یک پمپ بنزین در اوکلاهاما اجاره کنند. در حال حاضر، این کسب‌وکار درآمد ۱۶ میلیارد دلاری دارد و به‌عنوان یک تجارت خانوادگی، به‌کمک سه نفر از چهار فرزند آن‌ها، اداره می‌شود.

زمانی‌که این تجارت، آغاز شد؛ جودی همچنان به‌عنوان منشی شرکت فعالیت داشت و تام، تمامی سفارشات را ثبت می‌کرد. تام در یکی از مصاحبه‌ها گفت که هنگام شروع کار، حتی نمی‌توانست به حساب‌های شخصی خود رسیدگی کند. در ابتدای راه، هیچ پشتیبانی نداشتند و فقط خودش و جودی بودند.

 

۴. جسیکا لیوینگستون و پائول گراهام، موسس شرکت Y Combinator

پائول گراهام و دوستش جسیکا لیوینگستون که یک سرمایه‌گذار بانکی بود؛ در سال ۲۰۰۵، شرکت پشتیبانی از استارتاپ‌‌‌ها به‌نام Y Combinator را تاسیس کردند که رابرت موریس و ترور بلکول هم آن‌ها را همراهی کردند. گراهام قبل از آن، شرکت Viaweb را تاسیس کرد که به فروشگاه شرکت Yahoo تبدیل شد. امروزه شرکت Y Combinator به‌عنوان بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده دنیا، بیش از ۱۹۰۰ استارتاپ راه‌اندازی کرده که می‌توان به شرکت‌های بزرگی مثل Dropbix ،Airbnb و Reddit اشاره کرد که ارزش آن‌ها بیش‌از ۱۰۰ میلیارد دلار است.

 

۵. کیت و اندی اسپید، موسسین شرکت Kate Spade New York

کیت براسناهان (Kate Brosnahan) که در دهه ۱۹۸۰، در بخش لوازم‌جانبی مجله Mademoiselle فعالیت می‌کرد؛ همراه همسرش، اندی اسپید (Andy Spade)، خط تولید کیف‌‌دستی خود به‌نام Kate Spade New York راه‌اندازی کرد. اندی اسپید، مجری تبلیغاتی بود که در سال ۱۹۹۳ در دانشگاه با کیت آشنا شد. کسب‌وکار این زوج کارآفرین تا سال ۲۰۰۶، ارزشی بالغ‌بر ۹۳ میلیون دلار داشت.

اندی اسپید

شرکت Coach در سال ۲۰۱۷، شرکت کیت اسپید را به قیمت ۲/۴ میلیارد دلار خرید؛ اما چون این زوج، تمامی سهام خود را قبلا فروخته بودند؛ چیزی از این پول، به آن‌ها نرسید. یک سال قبل از این ماجرا، این زوج کارآفرین خط تولید جدید خود به‌نام Frances Valentine را آغاز کردند که نام آن الهام‌گرفته از اسم دخترشان بود. متاسفانه کیت به‌دلیل ابتلا به اختلال دوقطبی، در تابستان سال ۲۰۱۸ و در سن ۵۵ سالگی، خودکشی کرد.

 

 ۶. دان و جین سوک چانگ، موسسین شرکت Forever 21

دو وون و جین سووک چانگ، زوجی که در سال ۱۹۸۱ به آمریکا مهاجرت کردند؛ سه سال بعد با ذخیره مالی ۱۱ هزار دلاری، فروشگاه لباس خود در لوس‌آنجلس را تاسیس کردند. آن‌ها نام این مغازه را در ابتدا Fashion 21 گذاشتند که امروزه با نام Forever 21 شناخته می‌شود و به‌عنوان یک برند ۴ میلیارد دلاری، بیش از ۷۹۰ شعبه در سراسر دنیا دارد.

ارزش دارایی این زوج کارآفرین به بیش‌از ۳/۲ میلیارد دلار می‌رسد فرزندان‌شان به نام‌های لیندا و استر، در بخش تبلیغاتی این شرکت، فعالیت دارند.

 

 

۷. گوردون و کارل سیگال، موسسین شرکت Crate & Barrel

زوج کارآفرین سیگال، در سن ۲۳ سالگی ازدواج کردند و با ذخیره مالی ۱۷ هزار دلاری خود، هدایای ازدواج و وامی که از پدر گوردون گرفتند؛ اولین فروشگاه خود را در سال ۱۹۶۲، در یک کارخانه قدیمی در شیکاگو افتتاح کردند. آن‌ها نام شرکت را از جعبه‌ها (Crate) و بشکه‌هایی (Barrel) که در مغازه خود استفاده می‌کردند، الهام گرفتند.

شرکت آن‌ها که امروزه تحت مالکیت Otto Group فعالیت دارد، به درآمد ۱/۸ میلیارد دلاری رسیده است. در سال ۲۰۰۸ زمانی که کارل سیگال فروشگاه غذایی Foodstuffs را تاسیس کرد، از سمت شغلی مدیریت Crate & Barrel، کناره گرفت.

 

۸. فیلیپ و کریستینا گرین، موسسین شرکت Arcadia Group

زوج کارآفرین بریتانیایی گرین، صاحب شرکت‌های مختلفی مثل TopShop ،TopMan Dorothy ،Perkins و بسیاری از خرده فروش‌های بریتانیا به‌نام Arcadia Group هستند. کریستینا گرین، مالک کل سهام این شرکت است. این زوج در سال ۱۹۹۰ باهم ازدواج کردند و صاحب چهار فرزند هستند. آن‌ها در سال ۲۰۰۲، تمام سهام Arcadia را خریداری کردند و امروزه ارزش دارایی خانواده گرین، به ۳/۶ میلیارد دلار می‌رسد.

 

۹. کوین و جولیا هارتز، موسسین شرکت Eventbrite

کوین و جولیا در سال ۲۰۰۳ در یک مراسم عروسی، یکدیگر را ملاقات کردند. کوین تا آن زمان، دو استارتاپ راه انداخته بود که یکی از آن‌ها، سایت انتقال پول Xoom بود و جولیا هم در MTV فعالیت داشت. کوین و جولیا در یکی از مصاحبه‌های خود گفتند که حتی قبل از زندگی باهم، دوست داشتند که شرکت مشترک‌شان را راه‌اندازی کنند. بنابراین در سال ۲۰۰۶، پلتفرم بلیط‌فروشی خود به‌نام EventBrite را راه انداختند.

در سال ۲۰۱۶، بعداز ای‌که کوین با یک بیماری رو‌به‌رو شد، جولیا به‌عنوان مدیر شرکت، به فعالیت خود ادامه داد و ارزش بازار شرکت را به ۲/۸ میلیارد دلار رساند. او در مصاحبه‌‌ای گفت که هرگز خود را به‌عنوان یک کارآفرین تصور نمی‌کرد، تا این‌که با کوین آشنا شد.

۱۰. جیانلویجی و رافائلا آپتونه، موسسین شرکت MSC

جیانلویجی آپتونه، کاپیتان کشتی که با یک توریست سوئيسی به‌نام رافائلا که مسافر کشتی‌اش بود، آشنا شد. این زوج کارآفرین یک شرکت حمل محموله به‌نام Mediterranean Shipping را که اکنون به‌نام MSC شناخته می‌شود؛ در سال ۱۹۷۰ با سرمایه ۵۰۰۰ دلاری تاسیس کردند. این شرکت، امروزه به‌عنوان دومین شرکت حمل‌ونقل محموله‌های بزرگ دنیا، شناخته می‌شود.

شرکت آن‌ها به‌عنوان یک کسب‌وکار خانوادگی به‌کار خود ادامه می‌دهد. پسر آن‌ها به‌نام دیگو، مدیرعامل و دخترشان به‌نام الکسا، مدیر ارشد مالی شرکت هستند. ارزش دارایی زوج آپتونه به بیش از ۱۱/۱ میلیارد دلار می‌رسد.

 

ارسال نظر